Παρουσίαση βιβλίων από την συγγραφέα κ. Έλενα Μωρέα

Τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023 παρευρέθηκε στο χώρο του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ξάνθης η συγγραφέας κ. Έλενα Μωρέα και παρουσίασε στους εκπαιδευόμενους τη διαδρομή της στη ζωή και το συγγραφικό της έργο διαβάζοντας αποσπάσματα από τα εκδομένα έργα της (ποίηση και πεζά).

Στη συνέχεια οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν μαζί της για τα όσα την εμπνέουν, για τα θέματα που την απασχολούν, για τον τρόπο που γράφει, τις επιρροές της, καθώς επίσης και τα μηνύματα του έργου της.

Η όλη εκδήλωση αποσκοπούσε στο να δοθεί στους εκπαιδευόμενους ένα ισχυρό έναυσμα φιλαναγνωσίας και μέσω της επαφής τους με έναν εν ζωή ενεργό δημιουργό να ανακαλύψουν σιγά σιγά τον πλούσιο κόσμο της νεοελληνικής λογοτεχνίας. Επίσης, αποσκοπούσε να ενισχύσει το μάθημα του Γλωσσικού Γραμματισμού.