ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΕΡΜΟ

Στις 10 Δεκεμβρίου 2019 είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε μέσα από μια διαδικτυακή επικοινωνία με μαθητές που διδάσκονται την ελληνική γλώσσα στο Παλέρμο της Σικελίας από τον φιλόλογο κ. Στέλιο Λαζαρίδη, που υπηρέτησε στο ΣΔΕ Ξάνθης την περσινή σχολική χρονιά. Πρόκειται για καθηγητές που διδάσκουν σε σχολεία της περιοχής, αλλά έχουν μεγάλη αγάπη για την ελληνική γλώσσα και τον ελληνικό πολιτισμό, όπως μας είπαν, και γι? αυτό μαθαίνουν τα ελληνικά και τους ενδιαφέρει ό,τι έχει σχέση με την Ελλάδα. Μάλιστα έχουν επισκεφθεί τη χώρα μας κι έχουν μείνει σε αυτήν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για να μάθουν τους λόγους που τους ωθούν να μάθουν τα ελληνικά, για τα δυσκολίες που τυχόν έχουν, καθώς και για τις συνθήκες στα σχολεία του Παλέρμου. Θαύμασαν το πόσο καλά χειρίζονται την ελληνική γλώσσα και το ζήλο τους για ο,τιδήποτε ελληνικό. Ο κ. Λαζαρίδης μας μίλησε και για τη δική του εμπειρία σαν καθηγητής στο Παλέρμο, αλλά και για τη ζωή εκεί.

Ευχαριστούμε πολύ για την ευκαιρία που μας έδωσε γι αυτήν την τόσο εποικοδομητική συνομιλία κι ελπίζουμε στο μέλλον να μας δοθεί η ευκαιρία να επισκεφθούμε κάποιο σχολείο του Παλέρμου.