Εκδήλωση για τα «Γαλάζια Επαγγέλματα»

Την Τετάρτη 6  Μαΐου 2020 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση-ενημέρωση των εκπαιδευομένων του Σ.Δ.Ε. Ξάνθης  για τα «Γαλάζια Επαγγέλματα» μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Η εκδήλωση διοργανώθηκε στο πλαίσιο των υπηρεσιών επαγγελματικής συμβουλευτικής που απολαμβάνουν οι εκπαιδευόμενοι στο σχολείο μας και ως προϊόν της κοινής τους επιθυμίας να αντλήσουν πληροφορίες από ειδικούς για τα επαγγέλματα που συνδέονται με το θαλάσσιο πλούτο και τη γαλάζια οικονομία της χώρας μας.  Οι ενήλικοι μαθητές/-τριες ενημερώθηκαν αναλυτικά για όλους τους τομείς της γαλάζιας οικονομίας, όπως είναι ο παράκτιος τουρισμός,  οι ιχθυοκαλλιέργειες, η ωκεάνια ενέργεια, η θαλάσσια βιοτεχνολογία, η ναυπηγική, οι θαλάσσιες μεταφορές και η αλιεία, συμμετέχοντας ενεργά στη συζήτηση και εκφράζοντας τις απορίες τους σχετικά με τα «επαγγέλματα της θάλασσας». Ευχαριστούμε θερμά τους εισηγητές της εκδήλωσης κύριο Κωνσταντίνο Τσίμα και κυρία Μαριεύη Γκρέτση από την εταιρεία militos s.a. για την εξαιρετική παρουσίαση και συνεργασία. Η πραγματοποίηση των ενημερωτικών εκδηλώσεων και της εξατομικευμένης καθοδήγησης (mentoring) σχετικά με τα «Γαλάζια Επαγγέλματα» εντάσσονται στο έργο «Brue Generation» που υποστηρίζεται από τον Χρηματοδοτικό Μηχανισμό Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου με σκοπό τον διπλασιασμό των θέσεων εργασίας στη «Γαλάζια Οικονομία», έως το έτος 2030.