Δραστηριότητες - Εκδηλώσεις

Ενημέρωση του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών του Δήμου Καβάλας

Την Πέμπτη, 30 Μαΐου 2019 ,τα στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών του Δήμου Καβάλας επισκέφθηκαν το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Ξάνθης. Εκεί παρουσίασαν στους εκπαιδευόμενους το δίκτυο της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων για τη στήριξη των γυναικών θυμάτων βίας και κοινωνικών διακρίσεων, το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών του Δήμου Καβάλας και τις παρεχόμενες υπηρεσίες. Κάθε μία από τις τέσσερις συμβούλους φώτισαν το ρόλο τους στη συμβουλευτική των γυναικών και όλες μαζί τη διεπιστημονικότητα, που οδηγεί στην αποτελεσματική, ολιστική τους στήριξη. Η παρουσίαση περιελάμβανε και χρήση οπτικοακουστικού υλικού, με προβολή σχετικών βίντεο. Η ανταπόκριση των μαθητών ήταν πολύ ενθαρρυντική και το κλίμα ιδιαιτέρως φιλικό. Τα στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου ευχαρίστησαν θερμά τους εκπαιδευόμενους και τους καθηγητές του Σ.Δ.Ε Ξάνθης για την πρόσκληση και τη φιλοξενία. Η επίσκεψη αυτή δημιούργησε την επιθυμία και στις δύο πλευρές για μελλοντική συνεργασία, με νέες δράσεις τη νέα σχολική περίοδο !